неделя, 7 април 2013 г.

Елда с Портобело, лапад и левурда




Толкова често консумираме елда вкъщи, а чак сега осъзнавам, че нямам нито една рецепта с нейно участие в блога.
Елдата е просто съвършено творение на природата.
Само вижте малко данни за нея:


Елдата (Fagopyrum) представлява род Покритосеменни растения от семейство Лападови (Polygonaceae). Срещат се няколко вида елда: Fagopyrum cymosum - многогодишна елда, Fagopyrum esculentum - обикновена елда и Fagopyrum tartaricum - татарска елда.
Наричат обикновената елда още гречка, наименование, с което е позната в Русия. Смята се, че родината на полезните зрънца е Индия, но в Русия те са най-популярни. В България елдата е позната най-вече на хората, практикуващи вегетарианство, тъй като е пълноценен заместител на месото.
История на елдата
За първи път хората започват да я отглеждат още преди 6 000 години в Югоизточна Азия. В Индия наричат елдата "черен ориз", а в другите страни е известна като "черна пшеница". След като започва масовото й отглеждане, тя бързо си спечелва славата на една от най-разпространените храни за бедните и плебеите.
Съвсем друга била историята на зърнената храна във Франция, където била отглеждана предимно заради меда, който се прави от нея. Медът от елда наистина се смята за един от най-вкусните и полезни продукти, които ефективно се борят с простудите и грипа. В Русия пък елдата се радвала на особен почит. Там са познавали добре нейните свойства и дори препоръчвали тя да се консумира преди големи изпитания, защото давала много енергия и сила.
Днес елдата съвсем не е синоним за бедност и нищета, а точно обратното - тя се е превърнала в израз на един по-здравословен и пълноценен начин на живот.
Хранителен състав на елдата
Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 г продукт: протеини (около 14%), захар (2-2.5%), мазнини (около 3%), фибри (около 1%), витамините А, от групата В, и РР, желязо, калций, йод, фосфор, бор, цинк и  магнезий, както и органични киселини (лимонена и яблъчна). Елдата съдържа също големи количества от всичките осем незаменими аминокиселини (лизин, левцин, изолевцин, метионин, триптофан, треонин, фенилаланин и валин). В нейния състав липсва глутен, което своевременно я превръща в прекрасен диетичен продукт.
Здравословни ползи
Високото съдържание на белтъци, които пълноценно се усвояват, способства за увеличаване на мускулната сила и издръжливост, което я превръща в изключително подходящ продукт за активно спортуващите.
Богата на флавоноиди, зърнената храна ефективно се бори с процесите на стареене на клетките.
В една купичка елда количеството магнезий е около 86 мг, а той е изключително важен за профилактиката на сърдечно-съдовата система.
Наличието на калий, калций, желязо, цинк и фосфор превръща елдата в задължителна хранителна добавка, особено за хората, редовно посещаващи фитнес центъра или алеята за джогинг.
Богатото съдържание на витамини и минерали я прави незаменим "продукт за красота". Консумирането на елда подхранва кожата, косата и ноктите.
Несъмнено елдата е много ефективна при хора, подложили се на редуциращ режим на хранене. Особено в съчетание с мляко, защото по този начин значително подобрява работата на стомашно-чревния тракт. Диети, включващи елда, са изключително подходящи за студения сезон, както и за хора с установен висок холестерол и високо кръвно налягане.
Елдата има способността да стабилизира нивото на кръвната захар и заедно с просото се превръща в "алкално зърно" с киселинно-формираща функция.
Тази храна е много полезна и за децата, защото семената й се отличават с голямо количество фибри. Освен това кашата с елда не натоварва храносмилателната им система, защото тя съдържа пектин - вещество, което отстранява от тялото всички вредни вещества и значително подобрява процесите на храносмилане. Богатото съдържание на желязо и лецитин подобрява функционалното състояние на черния дроб и панкреаса и повишава съпротивителните сили на организма. За всички деца най-полезни се оказват закуските от цели зърна, тъй като в обвивките на зърнените култури се съхраняват всички полезни и ценни за доброто здравословно състояние вещества.
Здравословни рискове
Трябва да се отбележи, че консумирането на елда крие потенциален риск от появата на алергична реакция.
Как да си изберем и съхраним елда?
При избор на елда, обръщайте внимание на следните особености:
Избирайте най-бледата елда, тъй като тази с червеникав отенък най-вероятно е преминала през термична обработка, което от своя страна означава, че е загубила голяма част от полезните си вещества.
Ако при отваряне на пакета с продукта усетите странна миризма или дъх на плесен, това е сигурен индикатор, че не е годен за консумиране.
Съхраняването на елдата е препоръчително да бъде за кратък период от време, като подходящият съд е от голямо значение. Винаги избирайте стъклени или керамични съдове.
Източник: www.bb-team.org
Автор: Ирена Стефанова



Съчетах я с пресен лапад, левурда, гъби Портобело и сушени чушки и стана нещо прекрасно.
Може да добавите и малко натрошени пресни орехи, елдата просто е родена да бъде в компанията на орехите.
Опитайте.


Елда с Портобело, лапад и левурда






Продукти:
(за 2 порции)

1/3 чаена чаша елда (накисната за една нощ във вода и измита след това на течаща вода)
пресен лапад (5-6 шепи измит и нарязан)
10-20 стръка левурда
3 големи гъби Портобело
3 скилидки чесън
2 големи глави кромид лук
половин шепа сладки червени чушки
1 голям морков
селъри
риган
1 малък домат (обелен и без семки)
стевия за баланс на киселото от домата (на вкус)
сладък червен пипер
черен пипер
хималайска сол на вкус



Сварете елдата в съотношение 3:1.
Оставете я покрита с капак.
В тенджера с растителна мазнина задушете лука, моркова, селърито, гъбите, лапада и чесъна, които предварително сте измили и нарязали, до омекване.
Добавете сушените чушки и накълцания на ситно домат.
После прибавете червения пипер.
Разбъркайте.


Налейте съвсем малко вода, намалете силно котлона и оставете да покъкри няколко минути.
Накрая прибавете сварената елда, разбъркайте внимателно, махнете ястието от котлона и овкусете със сол, стевия и черен пипер.
Сервирайте със свежа нарязана левурда.



Няма коментари:

Публикуване на коментар