Pages

сряда, 22 септември 2010 г.

Честит празник, България!

На 22 септември България чества едно значимо събитие от новата си история. На тази дата през 1908 г. страната ни, една от най-старите в Европа, обявява своята независимост.

Този акт става възможен едва 30 години след освободителната за България 
Руско-турска война от 1877-1878 г. Край на войната слага подписаният на 3 март 1878 г. Санстефански мирен договор.
Берлинският договор определя Княжество България като васално на Османската империя, а Южна България под името Източна Румелия получава административна автономия, но остава под политическата и военната власт на султана. Това спъва стопанското развитие на страната и ограничава възможностите й в международните отношения.
Мирните споразумения задължават българското княжество да се съобразява с режима на капитулациите наложени от Великите сили на Османската империя, който налага преференциален внос на европейските промишлени стоки и обрича развитието на българското вътрешно производство.
Затова след постигането на Съединението на Източна Румелия с Княжество България усилията на българския политически елит се насочват към обявяване на независимост.
В началото на ХХ век се установила благоприятна почва за решителни мерки за обявяване на независимостта на нашата държава. Великите сили имат по-наложителни дела за решаване - решението на Австро-Унгария да наруши Берлинският договор, анексирайки провинциите Босна и Херцеговина, поражда се спор за Мароко между Франция и Германия, а през лятото на 1908 г. е извършен младотурски реформистки преврат.
На фона на така очертаната международна обстановка на 22 септември 1908 г. в черквата "Св. 40 мъченици" в старата българска столица Велико Търново със специален манифест е  обявена Независимостта на България, а княз Фердинанд приема титлата цар на България. Отслужен е молебен за благоденствието на българската държава. Един акт, символизиращ продължението на Второто българско царство.
След това министър-председателят Александър Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество.
На следващия ден Австро-Унгария анексира Босна и Херцеговина.
На заплахите с война от страна на Османската империя, България отговаря с военна мобилизация и същевременно декларира готовност за мирно уреждане.
Тъй като Берлинският договор е двойно нарушен (от София и от Виена), а Великите сили не са готови за мащабна война, усилията се насочват към дипломатическо признаване на българската независимост.
С помощта на Русия е постигнато споразумение по възникналите тежки финансови проблеми. Подписани са Руско-турски протокол (1909), Българо-турски протокол (1909) и Руско-български протокол (1909).
Според тях Русия опрощава на Турция военните й задължения, останали още от войната от 1877-1878 г., Турция се отказва от всякакви финансови претенции към България, България се задължава да изплати на Русия в срок от 75 г. 82 млн. франка.
Турция, а след нея и Великите сили признават независимостта на България през месец април 1909 г. С провъзгласяването независимостта на България се издига международният авторитет на страната и тя се превръща в равноправна на другите европейски държави.
България става царство и пълноправен участник в международните отношения. Създадени са предпоставки за освобождаване на последните останали под османска власт български земи в Тракия и Македония.

източник )




Честит празник , българи !
Честит празник , майчице България !






И тъй като днес е национален празник , реших да предложа нещо от нашата кухня , нещо познато и навярно обичано от много българи !




Печено прясно зеле със свинско и сушени чушки


 





Продукти :
1 прясна зелка ( средна )
600 грама шарено свинско месо
2 - 3 сухи сладки червени чушки
едър лют червен пипер
сладък червен пипер
черен пипер
2  с . л .   свинска мас
олио
1 / 2  чаена чаша домашна лютеница
1 / 2  чаена чаша вода
2 - 3  щипки шарена сол
пресен магданоз
сол на вкус




Нарежете зелката и я намачкайте много добре със сол !
После изсипете отгоре сладкия червен пипер  ( аз слагам много ,  поне 4 супени лъжици ) и пак намачкайте зелето !
Прибавете и останалите подправки и разбъркайте всичко !
Нарежете месото на средни хапки и го изпържете до златисто в свинската мас и малко олио !



Сложете половината зеле в тавата , в която ще печете  !
Разбъркайте лютеницата с половин чаена чаша вода и го полейте с половината от тази смес !
Върху зелето изсипете изпърженото месо , сложете и сухите чушки !
После покрийте с останалата половина зеле и излейте останалата лютеница с вода !
Полейте ястието с олио и го сложете да се пече на 200 градуса ,  като на няколко пъти го разбърквате !
Накрая поръсете с пресен магданоз !
Съвет :  гледайте месото и сухите чушки да са винаги покрити със зеле , за да не изгорят  !






3 коментара:

  1. Честит празник, Вероника.
    Ястието е прекрасно. Поздравления, много рядко готвя зеле, но любимия отдавна ме врънка, така че благодаря, че ме подсети :)
    Приятна вечер!

    ОтговорИзтриване
  2. Честит празник и от мен!!!Наистина един много важен и специален ден в нашата история!Поклон пред всички дали живота си за България, а също и за тези,които прославят името ни навред!
    А на теб,Ронка, специални поздрави за музиката, с която достигаш до сърцата на хората и за поредната вкусна,мноооого вкусна "манджичка" :)))Истината е, че наистина българската кухня е страхотна и ,според мен, една от най-хубавите :)

    ОтговорИзтриване
  3. Малииии...то от снимката ми замириса. Няма нищо по-хубаво от Швинско( така се казва, като мусака-мустафа, или пълнени чушки-изпразнени чупки..опс..чушки де):))))) със зеле.Аз съм , може би една от малкото, които не обичат кисело зеле готвено.За това прясното ме грабна:)Пък и всичко дето е расло на кокъл не подминавам. Ми протеини бе, кво сега?!:)))
    Благодаря и спокойна вечер ти желая:)Аз отивам да коля прасето:)

    ОтговорИзтриване